KAPI SABİTLEME, KAPI SABİTLEYİCİ VE STOPER NEDİR? NİÇİN KULLANILIR?

KAPI SABİTLEME, KAPI SABİTLEYİCİ VE STOPER NEDİR? NİÇİN KULLANILIR?

KAPI SABİTLEME, KAPI SABİTLEYİCİ VE STOPER NEDİR? NİÇİN KULLANILIR?

Kapı ve kapı kilit sistemleri insanlık tarihi kadar eskidir. Güvenliğin ve mahremiyetin ortaya çıkmasıyla kapılar ve kapıların kontrol altında tutulması için  kilit sistemleri geliştirilmiştir. Mevcut kapı kilit sistemleri kapıyı kapalı ve kilitli tutmak amacıyla üretilmiş ürünlerdir.

Kapıların kapalı kalması insanların öncelikli konuları olmuştur. Zaman geçtikçe ihtiyaçlarda çeşitlenmiş ve kapıların açık kalmasının da özellikle kamu binalarında bir ihtiyaç olduğu ortaya çıkmıştır. Kapıların açık kalmasına yönelik çok kapsamlı çalışmalar yapılmamıştır. Mevcut sistemler tamamıyla kapıların kapalı tutulmasına yöneliktir. Kapıyı açık olarak sabitleyen mekanizmalar tasarlanmış olsa da mevcut haliyle insanların beklentilerini karşılamaktan uzaktır. Günümüzde kullanılan kapı sabitleme sistemleri, kapı sabitleyiciler, kapı sabitleme aparatları, kapı sabitleme stoperleri tek düze çalışan mekanizmalardır. Kapıyı basit bir şekilde yakalar ve tutar. Bulunduğu kurumlar ya da mekanlar itibariyle bu çeşit kapı sabitleme mekanizmaları yeterli gelebilir. Ancak yeterli gelmeyeceği kurumlar vardır ki bu kurumların başında okullar gelir. Okul kapıları, okul sınıf kapıları, sınıf kapıları, okul bahçe kapıları özellikle hareketinin engellenmesi gereken ve açık olarak sabitlenmesi gereken kapılardır.

Kapı sabitleme kilit sistemleri, kapı sabitleyiciler, stoperler üzerine kapsamlı bir araştırmayı ülkemizde ilk kez Haluk ATEŞER adında bir eğitimci yapmıştır. Görev yaptığı okullarda kapıların hareket halinde iken öğrenci güvenliğini büyük ölçüde tehdit ettiğini fark etmiş ve kontrolün öğretmenlerde olması yönteminden hareketle teneffüslerde kapı kontrolünü tamamen öğretmenlere veren bir mekanizmayı tasarlamış ve üretmiştir. Kapı sabitleme kilit sistemi adı dahi Haluk ATEŞER tarafından ülkemize kazandırılmıştır.

Okul kapı sabitleme sistemleri, okul kapısı sabitleyiciler, okul kapı stoperleri, sınıf kapısı sabitleyiciler, sınıf kapı sabitleme sistemleri, kapı sabitleme kilit sistemleri bu kapsamda çeşitlenmiş, tasarlanmış ve üretilmiştir. Öyle ki ülkemizde artık her kurumun özelliğine göre yapılmış kapı sabitleme sistemleri, kapı sabitleme kilit sistemleri, kapı stoperleri bulunmaktadır.

Okullarımız bu kapı sabitleme sistemlerinin çeşitlendiği en önemli kurumlardır. Okulları ilkokul, ortaokul ve lise olarak ayırdığımızda her kurumun kendine has bir kullanım özelliği bulunmaktadır. İlkokullarda kullanılan kapı sabitleme sistemleri farklı , ortaokullarda kapı sabitleme kilit sistemleri farklı, liselerde kullanılan kapı sabitleme sistemleri farklıdır.

Okul kapı sabitleme sistemleri kilitli veya kilitsiz olabilmektedir. Kilitsiz olan Kapı sabitleme sistemleri öğretmende kontrol olacak şekilde ilkokullarda ve okul öncesi sınıflarda kullanılabilmektedir. Ortaokul ve lise düzeyinde ise anahtarlı kapı sabitleme kilit sistemleri kullanılmalıdır.

Kapı sabitleme sistemlerinin, kapı stoperlerinin, kapı sabitleyici aparatların okullarda kullanımının en önemli nedeni öğrenci güvenliğidir. Ancak kapıların kapı kollarının ve menteşelerin de kapı sabitleme sistemleri sayesinde ömrü uzamıştır.

Kapı sabitleme sistemlerinin öğrenci güvenliğine yapmış olduğu katkının bir bedeli yoktur. Bunu bir bedel ile ölçmek te imkansızdır. Kapı sabitleme sistemleri okullarımızın artık emniyet kemeri olmuştur. Kullananlar güvende kullanmayanlar ise her an bir kaza ile karşı karşıyadır. Okul kapı sabitleme kilit sistemlerinin kısa sürede binlerce okulumuza yayılması vermiş olduğu bu güvenin eseridir.

Okul kapı sabitleme sistemleri, sabitleyici kilit sistemlerinin ülkemize katkısı yıllık 100 milyondan aşağı değildir. Kapıların, kapı kollarının ve menteşelerin ömrü uzamıştır.

Haluk ATEŞER okullarımızda çok sık kırılan kapı kollarına alternatif kapı kolları da üretmiş ve yine okullarımızı büyük bir külfetten kurtarmıştır. Düz oluklu bir tasarımda olan dışı plastik içi demir olan kapı kolları okullarımızda çok beğenilmiş ve binlerce okulumuzun tercihi olmuştur. Kırılmaz okul kapı kolları okullarımızı her yıl ödedikleri binlerce liradan kurtarmıştır. Ayrıca çocuklarımıza yönelik sağlamış olduğu güvenlik ise paha biçilemez. Okullarımız için tasarlanmış güvenlikli kırılmaz okul kapı kollarımız da verilmiş emeğin, çalışmanın ve geleceğimizin teminatı çocuklarımıza, öğrencilerimize duyduğumuz saygı ve sevginin eseridir.

Okul öğrenci iş güvenliği alanında faaliyet gösteren Ateşer kilit sistemleri Bursa ve Ankara da üretim yaparak ürettiği ürünleri tüm ülkemiz okullarının hizmetine sunmaktadır.

Ülkemize, okullarımıza ve öğrencilerimize bu denli katkı yapanları saygıyla selamlıyoruz.

 

ATEŞER KİLİT SİSTEMLERİ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ

OKİL KAPI SABİTLEME VE ÖĞRENCİ GÜVENLİK SİSTEMLERİ

www.okilkilit.com

Powered by Bilgeweb